Všichni v jedné posteli?

Co je lidské a pro rodiče výchovné, je projevovat lásku jejich dětem každou možnou chvíli, a to nejen v průběhu dne, ale i v noci. I díky tomu se najdou rodiče, kteří tráví jejich spánek v přítomnosti jejich dětí – společně v jedné posteli. Názory na tuto praktiku se liší.

–       Jedna strana si stůj co stůj stojí za tím, že je to nejlepší způsob k tomu, jak se vyspat a být si nablízku jako rodina.

–       Ta druhá se zase bude hádat „do krve“ jen proto, že je přesvědčena o tom, že děti se musí od rodičů odpoutat, aby měli rodiče prostor mít chvilku i pro sebe.
spánek dítěte

Co nutí rodiče spát s dětmi společně?

Není to jenom láska, ale i pozornost, kterou díky dětem rodiče mají. Prakticky nám stačí ke štěstí opravdu jen málo a když už dítě projeví sebemenší zájem o to, být rodičům nablízku, není nutné mu tuto možnost zapírat. Rodiče, kteří tuto metodu praktikují, si velmi pochvalují klidný a spokojený spánek díky pocitu, že vědí, že jsou jejich děti v průběhu noci v pořádku.

Společné spaní více osob (dětí) v jedné posteli, se může (i když v malých případech) rázem obrátit v jednu velkou katastrofu. Možnost udušení nebo zalehnutí, může mít pro malé děti (díky nedostatku prostoru) fatální následky.
vázy v ložnici

Někdy je lepší, oddělit si vzájemné prostory

I když máte děti, které tvrdí, že bez vás neusnou nebo mají tendenci se z jejich postele pořád vracet do ty vaši, jistě jich spát odděleně naučit můžete. Vše záleží na tom, jak jim danou situace vysvětlíte. Dětský pokoj slouží i k tomu, aby se v něm děti cítily dobře nejen při hraní, ale i v průběhu noci, kdy se v něm vyspí přímo pohádkově.

Společné spaní v jedné posteli má za následek i jiné nešvary, které můžou mít negativní dopad na soužití obou partnerů. Protože v takové situaci, kdy partneři nejsou nikdy sami, zásadně ochladne i jejich milostní život, na co se dívají zejména muži poměrně nepochopeně. Občasné přespání dětí v manželské posteli se nepovažuje za nic netypického ani důvod k tomu, něco změnit, problém ale nastává v situaci, kdy partnera manželka přesune do obývacího pokoje a užívá si spaní pouze v přítomnosti dětí.