Slunce v domě, aneb když světelné zdroje odpočívají

Ať je po setmění či před rozbřeskem nebo také v místnostech, kde se nedostanou sluneční paprsky, vždy šáhneme po světelných zdrojích. Přes den je ale dobré pouštět do domu slunce.

SLUNEČNÍ PAPRSKY jsou vlastně směsí různých paprsků, a proto mají mnoho různých vlastností. Je třeba je znát, abychom slunečního světla dobře využili.
muž a žárovka

SLUNEČNÍ PAPRSKY jsou především zdrojem světla, a to tak mocným, že je snese naše oko jen rozptýlené. Rozptýlené paprsky tvoří denní světlo, je – li slunce za mraky.

SLUNEČNÍ PAPRSKY jsou dále zdrojem tepelným. Viditelné paprsky se po dopadu na jakýkoli povrch zčásti mění v teplo, dále obsahují ještě zvláštní tepelné paprsky neviditelné.
žárovka v ruce

Za chladna SLUNEČNÍ PAPRSKY zahřívají byt, šetří palivo, jsou příjemné a zdravé proto, že sychravé prostředí mění na teplejší a sušší. Okenní sklo je nezadržuje, pronikají jím téměř bez překážky, dopadnou na předměty, stěnu a podlahu a ohřívají je. Z těchto zahřátých povrchů sice teplo vyzařuje, ale ztratilo již schopnost projít okenním sklem. Proto bývá v létě v bytech ta horko.
rudé slunce

Snad nejdůležitější vlastností SLUNEČNÍCH PAPRSKŮ je, že obsahují neviditelné ultrafialové paprsky. Těmito paprsky nás slunce opaluje, ultrafialové paprsky mají důležitý vliv na lidské zdraví například tím, že zabraňují křivici, mají ničivý účinek na choroboplodné zárodky atd. Ultrafialové paprsky však neprojdou obyčejným sklem. Proto chceme – li využít i v domě jejich blahodárného působení, musíme otevřít okno.

Denní světlo u nás v nížině v zimě ULTRAFIALOVÉ PAPRSKY neobsahuje, pouze na horách. Kromě ultrafialových paprsky působí nepříznivě na některé mikroorganismy i paprsky viditelné. Tepelné sluneční záření vždy zvyšuje teplotu v místnosti, tím vysušuje vzduch a vytváří prostředí nepříznivé pro bujení mikroorganismů, tedy i choroboplodných zárodků.

Proto je SLUNEČNÍ SVĚTLO, ať přímé, či vnikající do místnosti zavřenými okny, důležité pro zdravé bydlení.