Pijte ze skla


Možná si ještě vzpomenete, jaká to byla pochybná sláva, když se v našich obchodech a posléze i domácnostech počaly objevovat „pokrokové“ nádoby nejednoho druhu, vyrobené z dnes už docela banálního plastu. Vzpomenout tu mohu třeba film Pelíšky a ony úžasné nerozbitné skleničky, jež pro nás vynalezli naši spřátelení zahraniční soudruzi.
láhve a skleničky

Ovšem této době už odzvonilo a hrana zvoní i podobným nádobám. Protože lidstvo pochopilo, že šlo o krok v podstatě špatným směrem. Jistě, i ony plasty znamenaly jistý pokrok a v lecčem byly i užitečné, jenže dnes už vidíme i jejich odvrácenou stranu, tedy to, jak tyto nejednou škodí životnímu prostředí, výrobou počínaje a likvidací konče, a jak tyto vlastně mohou bezprostředně škodit i nám, protože se z nich tu a tam vyluhuje i kdejaký zdraví škodlivý prevít.
Dnes už se tak opět začínáme ubírat žádoucnějším směrem. A tu a tam se i vracet k tomu, co se historicky osvědčilo a bylo donedávna neprávem vystrnaděno kamsi na okraj zájmu.
prázdná láhev

Mezi to, co kdysi lidem dobře sloužilo a co se pro své nezpochybnitelně dobré vlastnosti vrací opět do módy, patří mimo jiné i sklo. Protože jak je známo všem, postrádá toto sice lehkost, odolnost a vlastně do jisté míry i jednoduchost zpracování typické pro nejeden plast, ale zároveň má lidstvu přece jenom i dost co nabídnout.
Vezměte si třeba takovou zdánlivě docela obyčejnou skleněnou láhev. Když si do této připravíte prakticky jakýkoliv nápoj, můžete si být jisti, že tento nenačichne ani láhví samotnou, ani žádným pachem vydávaným okolím. Sklo této nepříjemnosti za všech okolností spolehlivě zabrání. Stejně tak si můžete být jisti i tím, že se do takového nápoje – dokonce lhostejno zda studeného, teplého či dokonce horkého – ze skleněné láhve nic nevylouhuje, na rozdíl od těch všemožných ftalátů nebo jak se všechny ty v plastech obsažené prevíty nazývají.
tři láhve

Dále je pak nesporné, že se taková skleněná nádoba vcelku snadno udržuje a že je natolik odolná a kvalitní, že se člověk vůbec nemusí bát naplnit ji klidně i nějakým tím horkým nápojem. Sklo se v takovém případě na rozdíl od plastu ani nerozteče, ani nezdeformuje.
Takže vám lze myšlenku vřele doporučit. Mít na pití skleněnou láhev není v žádném případě špatná volba. Třeba už i jenom proto, že si můžete takovou nápojem naplněnou láhev postavit kamkoliv do svojí blízkosti a můžete se tak napít, kdykoliv se vám jenom zlíbí, bez potřeby neustále někam odbíhat a něco k pití si napouštět a připravovat.
A zejména s nástupem teplých letních dní mi v tom určitě dáte všichni za pravdu.