Nájemní bydlení je opředeno spoustou nepravd a lživých informací, kvůli kterým se lidé často bojí nastoupit do nájemního bytu, a tak si raději berou drahé hypotéky, které potom často neumějí splácet. Nájemní byt nemusí být jenom dočasné rozhodnutí, nebo špatné rozhodnutí, které je třeba rychle vyřešit přechodem do vlastního. A přitom to není pravda. Nájemní bydlení může být skvělým řešením bydlení.
O PRONÁJMY JE STÁLE VĚTŠÍ ZÁJEM
Pravda je taková, že ve velkých městech, hlavně v hlavním městě Praha, v Brně, ale také v Olomouci nebo v Ostravě je stále větší zájem o nájemní bydlení. Proč? Jedná se o rychlé řešení, jak si pořídit první bydlení. Navíc je to dobrý způsob, jak získat byt v dobré lokalitě, většinou blízko centra nebo blízko MHD, vaší práce nebo školy.
Existuje spousta babských řečí, které doprovázejí výběr a druh bydlení. My některé z nich vyvrátíme.
– Byt, který si kupujeme na hypotéku, je náš
Ano, jednou ano. Ale až ve chvíli, kdy hypotéku zaplatíte. Do té doby je to majetek banky, která á plné zástavní právo na nemovitost, kterou jste koupili. Takže i když na vaše jméno je dům veden a chodí vám tam pošta, a i když jste vy zapsání v katastru nemovitostí, hned vedle vás bude po dvacet nebo třicet let zapsáno také jméno vaší banky.
Pokud budete půjčku splácet, banka vám může dům zabavit a vystěhovat vás.
– Majitel nájemního domu vás může kdykoli vystěhovat
Majitel vás může vystěhovat, to sice ano, ale jenom v případě, že vám vyprší nájemní smlouva, to si musíte ohlídat, nebo v případě, že jste po tři měsíce nezaplatili nájemné. Navíc máte výhodu v tom, že pokud se změní nájemné, a to také musí majitel předem oznámit, můžete si najít podnájem jinde. S fixní platbou na byt tohle nebude možné.
– V nájemním bytě si nemůžeme dovolit dělat úpravy
Všechno je jenom o dohodě. Pokud se rozhodněte pro rekonstrukci na vlastní náklady, může vám to majitel strhnout z dalšího nájemného.