Nastavte si s blízkými správnou komunikaci. Ušetříte tím nejen čas, ale i nervy.

Verbální a neverbální

Komunikujeme nejenom pomocí slov, ale také výrazem našeho obličeje, postojem našeho těla, gesty. Schválně si zkuste mluvit tak, abyste u toho nerozhazovali rukama, nezvedali obočí, neuhýbali pohledem nebo nepřešlapovali z místa na místo. Nebude to jednoduché. A naopak všímejte si druhých. Mají překřížené ruce na břiše? Rozhovor jim není příjemný, podvědomě si chrání nejzranitelnější místo.

neverbální_komunikace

Uhýbají pohledem doleva nebo zakrývají rukama svá ústa (drbou se, dotýkají se)? Pravděpodobně vám neříkají pravdu, proto jejich ruce zakrývají pusu. Ve verbální komunikaci je důležitý tón. Věta: ty jsi vážně skvělý; může znamenat, že člověk je opravdu skvělý nebo také úplně nemožný. To když je řečena ironicky.

Respektovat a být respektován

Určitě vám rodiče říkali, že nemáte druhým dělat to, co nechcete, aby dělali oni vám. A něco podobného platí i v komunikaci. Pokud nesnášíte ironii či sarkasmus, jízlivost, nepoužívejte to ve své komunikaci. Není to příjemné pro nikoho z nás a už vůbec bychom neměli ironii používat v komunikaci s dětmi. Mohlo by se totiž jednoho krásného dne stát, že zjistíme, že náš potomek trpí schizofrenií. ironie_a_hádky

Netvrdím, že pokud vám při rozbití talíře ujede věta typu: To je fakt skvělý; bude z vašeho potomka schizofrenik, to ne. Ale pokud jinak než s ironií, sarkasmem a jízlivostí komunikovat neumíte, pak je to velmi pravděpodobné. Zkuste respektovat druhého a možná se dočkáte respektu i od něj.

O tom se nemluví

V každé rodině jsou určitá témata, na která je uvalené informační embargo Fahd, nebo jsou tabuizovaná. Za dob totality to byl bezpochyby sex, po revoluci alkoholismus či gamblerství a teď? Která témata s partnerem či s dětmi raději neřešíte? Nevěra? Finance? Drogy? Nebo nemáte žádné? Pokud ne, gratuluji. Myslím, že jste světlá výjimka. Nicméně snažte se mluvit o všem, i pokud je to téma pro vás či partnera těžké. Když mluvit nebudete, problém nezmizí, jen se bude propast mezi vámi prohlubovat.