Malování bytu může být kreativní

Malování bytu a stěhování jsou dva pracovní postupy, které se řadí v žebříčku obliby až na samý chvost. Někdo dokonce s nadsázkou tvrdí, že je snad lepší vyhořet, než se stěhovat, ale pokud budete přistupovat k těmto záležitostem s nadhledem, může se i malování interiéru proměnit v zábavnou hru .
štětce u barvy

Škrábání anebo ne

Každý zkušený odborník vám jednoznačně sdělí, že pokud toužíte po dokonalém povrchu, zbavte se staré malby. Pouze tehdy, je-li na stěnách jediný nátěr, a to mladší, než 5 let, škrábání nebývá nutností. V takovém případě záleží na tom, zda se někde stará malba neodlupuje, zda nejsou na stěnách praskliny, nebo není nutné některá místa sádrovat či penetrovat. Jakmile je povrch stěn rozbrázděn rýhami, nerovnostmi, různými opravami malby, je škrábání vždy namístě.
štětce a páska
Po odstranění staré vrstvy nezapomínejte na penetraci, ta se provádí buď speciálním penetračním roztokem, anebo léty osvědčeným způsobem – teplou vodou s rozpuštěným nastrouhaným mýdlem (nejlépe mýdlo s jelenem). Penetrování by se mělo provádět nikoli válečkem ale štětkou, a to velmi důkladně silnými tahy, kdy se zbytky staré malby po oškrábání do omítky rozetřou.

Zakrývání ostatních ploch a nábytku

Největším nepřítelem jakékoli práce je spěch, shon, stres a nedostatečná příprava. Jestliže chcete cokoli dělat důkladně, musíte tomu věnovat svou energii a čas s určitou důsledností. Pečliví lidé mají v tomto případě výhodu, vnímají svět kolem sebe jako komplexní celek a neopomíjí žádnou pracovní fázi. Velice důležité je i důkladné zakrytí všech ploch, které by neměly přijít do kontaktu s barvou.
obraz v koupelně
Rozhodně se vyplácí pokrýt polyetylenovou fólií s krycí páskou okna, dveře, parapety, zárubně, sokly, různé záhyby a nerovnosti, co se špatně čistí. Odpadne vám pak řada starostí a dřiny s umýváním zaschlé barvy a ne každá se snadno odstraňuje. Při škrabání malby byste neměli zapomínat na dostatečnou vrstvu rozložených kartonových krabic na podlaze, karton se totiž na rozdíl od novin nerozmáčí a pohodlně pak zbytky malby umístíte do kontejneru s komunálním odpadem.