Kvalitní spánek není přepych

Každý z nás ví, jak je spánek a odpočinek velmi důležitý pro náš zdravý životní styl. Potřebuje ho prakticky každý živý tvor, jen s tím rozdílem, že pro každého existuje jiná hranice délky, kterou si dopřává. Věděli jste například, že úplně největší spáči jsou netopýři? Podle vědců spí totiž 20 hodin denně. A snad úplně nejméně budou odpočívat žirafy a to hlavně ve volné přírodě.
zrcadlo u postele
Chudinky naspí pouze půlhodiny a to už musí být velký spáč. Přesně takové rozdíly jsou ale i mezi námi, někomu bohatě stačí pár hodin a jinému 8 základních hodin určených pro kvalitní spánek zkrátka vůbec nestačí. Přesto by si každý z nás měl udělat inventuru sám u sebe. Dlouhodobý nedostatek spánku se totiž nedá nijak nahradit ani dospat a může vést ke zdravotním komplikacím. Když se objeví vysoký tlak, cukrovka, infarkt, cévní mozkové příhody, ale i psychická nepohoda, podrážděnost nebo vůbec další jiné nešvary, tak za tím nemusí stát vážné onemocnění, jen nezdravý způsob našeho spánku a vypětí.
vázy za postelí

Postel je základ

Pokud nebudeme mít základní prostor, kde se pořádně a dobře vyspíme, tak si na problém dříve nebo později zaděláme sami. Zde bychom neměli rozhodně šetřit a prioritně bychom si měli zakoupit kvalitní lůžko a následně další důležité součásti jako je matrace, rošty, polštáře, přikrývky atd. Lůžko by mělo být především dostatečně velké, abychom se v něm mohli pohodlně natáhnout, schoulit do klubíčka nebo se průběžně otáčet. Pro manžele je ideální postel 180 x 200 cm, která zaručí dostatečný prostor pro oba dva. Důležitá je i výška postele, kdy za optimální se považuje 40 – 50 cm. Pokud ovšem je člověk méně pohyblivý, což není pouze limitováno stářím, ale i úrazem nebo jiným pohybovým problémem, tak bude vyhovovat i větší výška, například 60 cm.

Materiál bude rozhodující

Při výběru je dobré zohlednit i materiál, z kterého je postel vyrobená. To totiž bude hodně hovořit o její stabilitě. Navíc je faktem to, že postel nebudeme kupovat každý rok, tudíž se vyplatí investovat do kvality. Jednou z nejlepších investic je postel vyrobená z masivního dřeva. Zde je zaručena nejen dlouhá životnost, ale i odolnost. Navíc člověk má ke dřevu velmi blízko a jeho vůně jako taková přináší poměrně dost uklidňující efekt. Ale samozřejmě kvalitní zpracování mají i kovové nebo čalouněné postele, ovšem prvenství mezi uživateli prozatím ještě nezískaly.