Ikony (ne)jednoho století

20. století přineslo mnoho, možná až příliš. Bylo to století válek, smrti, ale i rozvoje kultury a umění. Známé tváře tohoto století jsou známé dodnes.

Coco Chanel (1883 – 1971)
Tato dáma ze skromných poměrů zaujala svět módy jednoduchostí svých modelů, která se snoubila s noblesou a pohodlím. Právě tomu dávala přednost. Mezi barvy prosadila černou, která do té doby odívala vesměs jen služebnictvo, a pozvedla ji na úroveň ostatních barev. Dnes má snad každá žena ve svém šatníku alespoň jedny pohodlné černé šaty. Tak až si příště budete oblékat ty svoje, myslete na Coco.
figurína na šaty
Marlene Dietrich (1901 – 1992)
Že i ženy mohou obléci kalhoty či kostým a vypadat stejně žensky a půvabně jako v šatech, dokázala Marlene jednou pro vždy. Její styl oblékání byl dalším krokem k tomu, zavést do pravidel oblékání i pohodlí. Jejím poznávacím znamením byly kravaty či motýlky, které nosila s elegancí sobě vlastní.

Marilyn Monroe (1926 – 1962)
Možná až pravým opakem stylu Merlene byl styl jedné z nejzářivějších hvězd stříbrného plátna Marylin Monroe. Marilyn – ženskost a vyzývavost přiléhavých šatů a výrazných rtěnek se snoubily s křehkostí jemných blond loken a plachého pohledu. Dalším poznávacím znamením byly drahé šperky. Stala se idolem i múzou nejedné generace, a to i přes to, že se nedožila více než 36 let.

Audrey Hepburn (1929 – 1993)
V období módních ikon typu Marilyn byla Audrey jako překrásné zjevení. Nikdy nevsázela na vyzývavé oblečení, její styl byl decentní, vždy elegantní, její chůze nepostrádala ladnost bývalé baleríny. Sama Audrey se nechala slyšet, že na její styl měl veliký vliv francouzský módní návrhář Hubert de Givenchy. Jejich šťastné setkání dalo vzniknout několika nádherným módní počinům. Tento slavný módní návrhář, který zemřel teprve nedávno (přesněji 10. března 2018), oblékal ale i další ikony.
Mezi jeho zákaznice patřily další významné a krásné dámy jako Jacqueline Kennedy, známá svým vytříbeným vkusem nepostrádajícím noblesu ani jedinečnost díky osobitým doplňkům – nejrůznějším brožím či kloboukům. Další takovou nezapomenutelnou ženou s modely od Huberta je i bývalá americká herečka a monacká kněžna Grace Kelly, sama symbolizující krásu a nadčasovou eleganci.
blondýna v šatech
Věčnými múzami, kterých bylo 20. století plné, zůstanou například Twiggy – modelka, která se ve své době od ostatních výrazně lišila svou štíhlou až chlapeckou postavou. Dnes je právě její kult štíhlé postavy prosazován. Koho nesmíme zapomenout zmínit je vzor a ikona lady Diana, která doplňovala modely důvtipnými vychytávkami a vylepšeními a zavedla vlastní jedinečné prvky, které byly zábavné i vkusné zároveň.
Tímto seznamem rozhodně nejsou vyčerpána všechna jména a toto jen malá ochutnávka toho, jaké styly a prvky byly prosazovány a udávány jakými dámami, a které z nich se tak zakotvily v módním světě, že už ani sami nevíme, kde se vlastně vzaly.