Děti baví tvořit

Pokud mají děti možnost vytvořit nějaký výrobek, rádi díky tomu objevují další možnosti tvoření. Stačí jim jen ze začátku zlehka pomoci, a ony se s radostí pustí do dalšího postupu. Pak už jen můžete sledovat, co všechno pod jejich rukama vzniká.

Snad nejraději děti mají, když mohou vytvořit nějaký dárek pro rodiče, babičku nebo kamarády. Nejenže tento výtvor tvoří s láskou, cítí se navíc potěšeni, když je za jejich práci ještě někdo pochválí. To je velmi motivuje k jejich další tvorbě.

Dopřejte vašim ratolestem možnost popustit jejich fantazii a dát jí volný průchod. Jejich výrobky budou originální a možná vás opravdu mile překvapí. Děti totiž úspěšně bádají, objevují principy tvoření a rozvíjí si tak své obzory i jemnou motoriku, fantazii, představivost i trpělivost. Tvoření je aktivní činnost, při které děti zapojí všechny složky jejich mozku.

Již dvouleté děti objevují tvoření. Nadchne je i to, jak na papíře vznikne čára nebo otisk razítka. Dejte jim modelínu a uvidíte, jak z ní „upatlají“ jejich první výtvory. Nejen že se u toho zabaví, ale zároveň se naučí něčemu novému.

Děti rádi zachycují to, co se kolem nich děje. Nejen v domácím prostředí, ale také v přírodě a v celém jejich okolí. To všechno pak můžete využít při domácím tvoření. Každé dítko totiž uvítá, když se do jejich tvorby zapojí i dospělí, což pro ně znamená nejen nezapomenutelné chvilky, ale také možnost naučit se něčemu novému od dospělých.

Při tvoření s dětmi můžete používat nejrůznější materiály, jako jsou barevné papíry, nůžky, lepidlo, pastelky, vodovky, látky, modelína, vytlačována, ale také další, úplně jednoduché pomůcky, jako je třeba rulička od toaletního papíru, krabice, pouzdra od vajíček, které nejsou tolik finančně náročné. Pokud děti na první nabídku tvořivých aktivit nezareagují pozitivně, nic se neděje. Vždyť všechny pomůcky, které jste pro ně nakoupili, vydrží doma v šuplíku, takže je budete moci vyndat tehdy, až bude vaše dítko k tvorbě připraveno a lépe naladěno.