Zdravá chůze


Zkusili jste si někdy spočítat, kolik kroků za den uděláte?Vzali jste si někdy krokoměr, zkusili fitness náramek nebo aplikaci na mobilu a měřili si, kolik toho za den nachodíte? To číslo by vás mnohé jistě překvapilo. A to, jak v pozitivním smyslu, kdy zjistíte, že za den uděláte někdy i přes 10 tisíc kroků, nebo v negativním, kdy se váš počet kroků nepřehoupne přes jednu či dvě tisícovky.
procházka na slunci

Dříve lidé chodili pěšky více, než je tomu dnes. Chůze byla „dopravním prostředkem“, kterým se dostávali z místa A do místa B, za prací, do školy, do města na nákup. I taková každodenní cesta dětí do školy trvala často hodinu i více, chodilo se přes několik vesnic, přes lesy, do kopců. V dnešní době už je tomu jinak a chodíme, pěšky čím dál tím méně. Máme auta, vlaky, autobusy, které nás dovezou, kam potřebujeme a chůze bývá jen doplňkem tam, kde nám už dál „nic nejede“. Potřebujeme za den stihnout sto a jednu věc a jednoduše nemáme čas se někde jen tak procházet nebo jít pěšky pro děti do školky nebo do školy.
Chůze je přitom nejpřirozenějším pohybem, hodí se pro všechny věkové kategorie a můžeme díky ní i hubnout.Pravidelným chozením si zlepšíme kondici, posílíme svaly i funkci srdce. Chůze je také vynikajícím pomocníkem při redukci váhy. Doporučuje se nachodit denně kolem 10 tisíc kroků, z toho 2 až 4 tisíce velmi svižnou chůzí.
Chodím, chodíš, chodíme
pěší turistika

Pokud přes týden nemáme čas na procházky, můžeme je zařadit alespoň do našeho víkendového programu. Už jste se někdy zúčastnili turistického pochodu? Zkusili jste si sportovní a dynamickou chůzi s holemi, Nordic Walking?
·         Turistické a dálkové pochody
Během roku se v ČR konají stovky organizovaných turistických a dálkových pochodů. Kdo by neznal legendární pochod Praha-Prčice. Tato tradiční akce se koná od roku 1966 a účastní se jí tisíce nadšených turistů. Nejdelší trasa měří přes 70 km a je určená pro opravdu zkušené chodce. Nejkratší trasa mívá kolem 24 km a je označována jako dětská.
·         Nordic Walking(tzv. severská chůze)
Jedná se o chůzi se speciálními holemi. Chodíme dynamicky, svižně a díky holím zapojujeme svaly celého těla. Správná technika severské chůze je velmi důležitá. Návody, jak správně chodit najdete na internetu nebo se můžete přihlásit do školy chůze, kde vás to naučí.