Směr obchod – s doprovodem dítěte

Pro někoho to může být odpočinková činnost, každá maminka ale ví, že nakupování je převážně stres. Ten, kdo nemá děti, nemůže vědět, jak je to náročné s nimi absolvovat nákup a řešit při něm mnoho nepříjemných situací a dětských scén.
nákup rodiny.jpg

Na nákup vždy se seznamem

Jít nakoupit je především nutnost. Tomu se nevyhnete a hledat hlídání pro vaše dítě pokaždé, kdy tuto aktivitu musíte absolvovat, není vůbec reálné. Nezbývá vám nic jiného, než si tento proces ulehčit tak, že půjdete do obchodu nejen s jasnou představou toho, co chcete koupit, ale i seznamem, který vám nákup urychlí a značně zjednoduší.
Myslete na to, že dítě považuje každou cestu do obchodu jako prostředek k tomu, že z toho něco vytěží. Samozřejmě, že po vás bude požadovat řadu neodolatelných dobrot, které tam na něho budou pokukovat, ale tomu se nevyhne žádný rodič. Můžete mu slíbit, že mu něco malého vezmete, ale vždy mu dejte najevo, že odměna se činí dle zásluh, nikoliv dle toho, co si ono umane.
kluk u výlohy.jpg

Pláč v obchodě – jak se mu vyhnout?

Děti bezesporu dovedou ztropit největší výstup v podobě pláče a nespokojenosti na veřejnosti! I když o vašem dítěti prohlašujete všude možně, že je to hodný andílek, situace v obchodě vás pak vyvede z omylu. Pro malé ratolesti je totiž zcela nepochopitelné to, proč jim nechcete udělat radost formou toho, že jim koupíte to, co ony tak chtějí. Hodnota peněz je pro ně neznámý pojem, a tak se můžete alespoň přiblížit tomu, aby neměly potřebu házet se o zem pokaždé, když něco nedostanou.
– je důležité, abyste vysvětlili dítěti, že zadarmo nic nedávají
– objasněte jim priority a řekněte, že pokud jim koupíte to, co „musí“ mít, pak nedostanou zase jinou – lepší věc (třeba, že je nevezmete na výlet)
– dejte jim na výběr a vyberte něco, co se vám zdá jako vhodnější alternativa toho, na co ukázaly prstem
pokud bude pláč, nebude odměna– přece nebudete podplácet dítě, které brečí jen proto, aby bylo ticho
počítejte do tří,to je stará známá a účinná metoda, která zklidní i toho nejhysteričtějšího divocha