Jupiter je největší planeta sluneční soustavy, označována jako plynný obr. Před šesti lety byla institucí NASA zahájena mise Juno. Výzkumná sonda je na oběžné dráze Jupiteru od roku 2016 a nedávno konečně zaznamenala první výsledky. Uvádíme ty nejzajímavější z nich:
Magnetické pole se od našeho značně liší – Místo očekávaných 7,8 Gs se zjistilo, že je 10x silnější než jakékoliv magnetické pole na zemi. Je také značně nestabilní, což by mohlo pravděpodobně znamenat, že je vytvářeno blízko povrchu.
Póly se od sebe dosti liší a většinou na nich zuří bouře – Vědci Juna objevili, že s blížící se vzdáleností k pólům se z plynových pásem tvoří anticyklonální chaotické bouřky. Co ale stále zůstává záhadou je, na jakém principu bouře vůbec fungují a proč je tato aktivita na jednotlivých pólech odlišná.
Polární záře na Jupiteru znamená něco docela jiného – Stejně jako Země, i na Jupiteru najdeme jev, který u nás označujeme jako polární záři, což je způsobeno zbytky částí slunečního větru, který naše atmosféra pohltí a stáčí po spirálách směrem k zemských pólům. Nicméně se zdá, že tento proces působí na Jupiter jiným způsobem, než jak je tomu u nás.
Barevné pásy sahají mnohem hlouběji, než se očekávalo – Po mnoho let se vědci na celém světě shodovali, že barevné pásy viditelné na povrchu Jupitera jsou tvořené pouze jeho atmosférou. Juno toto tvrzení ale vyvrátil; tyto úkazy sahají až do hloubky 350km a pravděpodobně ještě dál.
Ještě se máme hodně, co učit – „Věděli jsme, že mise Juno nám přinese pár odpovědí.“ prohlásil ředitel týmu Juno, Scott Bolton, z jihozápadního výzkumného institutu v San Antoniu v Texasu. „Ale teď teprve zjišťujeme, že se toho na Jupiteru děje mnohem víc, než jsme vůbec očekávali. Je toho tolik, že budeme muset začít o Jupiteru přemýšlet úplně jiným způsobem a dost možná zase od začátku..“