Nejprve si můžete myslet, že jste prostě někde nastydli. Začnete pokašlávat, později se kašel stupňuje, až vykašláváte hnisavý hlen. K tomu máte horečku, kterou doprovází zimnice a bolesti svalů. K tomu se ještě přidávají bolesti na hrudi i potíže s dýcháním.
Řeknete si – chřipka. Zalehnete a v domnění, že ji za dva dny vyležíte, se potíte pod peřinou. Ale místo aby se vám ulevilo, spíše se vám přitěžuje. Může se jednat o zápal plic. Je nejvyšší čas zajít k lékaři, protože jedině on určí správnou diagnózu a doporučí vhodnou léčbu.
Pneumonie neboli zápal plic, je zánět, který postihuje plíce. Plicní dutinky se vyplňují bakteriemi a viry, kvůli kterým se velmi špatně dýchá.
V Česku jím ročně onemocní skoro sto tisíc lidí, na světě pak až 450 milionů lidí. Většina z nich si riziko onemocnění nechce připustit, snad proto bývá zápal plic příčinou úmrtí až 12x častější, než třeba chřipka.
Onemocnět však můžou nejen staří lidé, ale i aktivní sportovci a lidé dodržující zásady správného stavování.
CO MU PŘEDCHÁZÍ?
Zápalu plic obvykle předchází fyzické či psychické vyčerpání, stres, oslabená imunita. V některých případech se ale může stát, že zápal plic nastoupí náhle, bez jakéhokoliv varování.
LÉČBA ZÁPALU PLIC
Zápal plic se léčí antibiotiky. Pokud se vyskytnou nějaké komplikace, je nutné pacienta převézt do nemocnice. Při léčbě je nutné dodržovat pitný režim a posilovat imunitu.
PŘÍRODNÍ DOPLŇKOVÁ LÉČBA
Při léčbě zápalu plic je potřeba být pod dohledem lékaře. Ovšem bylinky mohou léčbu urychlit.
o Mateřídouška a tymián – usnadňují uvolňování hlenu a odkašlávání.
o Echinacea – podporuje imunitní systém, má antibiotické účinky.
o Zázvor – tlumí horečku.
o Květ z černého bezu a řebříček – snižují dlouhotrvající horečku.
MOŽNÁ RIZIKA ŠPATNÉ LÉČBY
Pokud se zápal plic neléčí včas, může to vést až k těžkým komplikacím, jako je například zánět pohrudnice, nahromadění hnisu v dutině hrudníku, zajizvení plicní tkáně, stupňující dušnost nebo otrava krve. Může být také příčinou smrti, zvláště u starších lidí.