Jak účinně bojovat proti depresím

Co je vlastně deprese?

Určitě jsme všichni zažili v životě stav, kdy nás nic nebaví, jsme apatičtí, máme špatnou náladu, pociťujeme bezdůvodně smutek a únavu. Vše nám připadá zbytečné. Nechce se nám s nikým komunikovat, nejraději bychom se někam zahrabali a nevylézali ven .
žena v koutě.jpg

Právě v téhle chvíli pociťujeme příznaky deprese. Pokud vás jednou za čas takové nálady přepadnou, není to nic tragického. Kolotoč starostí, tlaky v zaměstnání, zrychlená doba, ale i roční období a průběh počasí, to vše naši psychiku ovlivňuje víc, než si myslíme. Není tedy divu, že depresím občas propadne každý. Pokud do nich zabředneme natolik, že si nedokážeme samo pomoci, může nám vzniknout poměrně veliký problém. V tomto případě nám nezbývá, než navštívit lékaře, který nám doporučí vhodnou léčbu, která spočívá buď v užívání antidepresiv, nebo pravidelnými sezeními u psychologa. Z neléčené deprese se totiž může vyklubat spousta jiných závažných zdravotních problémů. To je, ale ta horší varianta.

Pokud trpíme třeba krátkodobou podzimní depresí, můžeme si pomoci sami. Nedostatek sluníčka, dlouhé deštivé dny, si můžeme pro zlepšení nálady nějak zpříjemnit.
starý zoufalec.jpg

Jak bojovat proti depresi?

Zkuste aromaterapii. Budete překvapeni, jak některé vůně dokáží pozitivně působit na vaši náladu. Máte na výběr z množství bylinek, které dobrou náladu podpoří. Heřmánek, mateřídouška, levandule, meduňka s spousta dalších bylin. Uvaříte-li si ještě bylinkový čaj a pustíte si příjemnou hudbu nebo se začtete do pěkné knížky, hned se budete cítit lépe.

Jděte na procházku. Pobytem na čerstvém vzduchu nikdy nic nezkazíte. Rozproudíte a okysličíte celé tělo. V mozku se vám budou tvořit látky podobné antidepresivům.

Navštivte kino nebo divadlo. Jděte na večeři s někým, kdo je vám milý. Zkrátka najděte si chvíli na to, co vás baví a přinese vám radost do života.